Zkuste se zamyslet nad tím, co vše dokáže váš smartphone. Počítali jste své kroky? Zaplatili jste šek? Přepisovali jste své poznámky?

Inteligentní telefony pro nás poskytují univerzální pomocníky do kapsy, protože jsou vybaveny sadou senzorů, včetně některých, které možná nikdy nepoužíváme ani o nich nevíme. Např. snímání světla, vlhkosti, tlaku a teploty.

Vzhledem k tomu, že se pro nás smartphony staly základními společníky, tyto senzory se pravděpodobně v průběhu celého dne držely blízko nás: v autě, práci, jídelním a nočním stole. Pokud jste jako velká většina uživatelů smartphonů, možná jste netušili, že obrazovka telefonu může být černá, ale zařízení a senzory byly pravděpodobně po celou dobu aktivní.

„Senzory nacházejí cestu do všech koutů našeho života,“ říká Maryam Mehrnezhad, počítačový vědec na univerzitě v Newcastlu. Množství nadstandardních funkcí, které chytré telefony přinášejí, jsou také silnými potenciálními špehy.

Online obchod s aplikacemi Google Play již zjistil, že aplikace zneužívají přístup ke snímačům. Společnost Google nedávno vyřadila 20 aplikací pro telefony s Android , protože aplikace mohou bez vědomí uživatele nahrávat mikrofonem, sledovat polohu telefonu, pořizovat fotografie a poté extrahovat data. Ukradené fotografie a zvukové kousky představují zjevnou ztrátu soukromí. Ale i zdánlivě neškodná data mohou potenciálně obsahovat velmi citlivé informace.