V kalifornii vznikl nový technologický projekt, jehož cílem je nahrazovat pracovníky ostrahy za roboty, kteří hlídají v nákupních centrech, kancelářích nebo u parkovišť a na sportovních hřištích. Pronájem robota je levnější než lidská pracovní síla.

Robot má nejvyšší rychlost pouhých 5 km/h. Mezi jeho funkce patří např. sledování pomocí infračervených kamer, detekce pachu a zvuku, pohybové senzory, skenování tváří kolemjdoucích a jejich následné porovnání s databází hledaných zločinců nebo zaznamenávání registračních značek (až 1500 značek/minuta). Hlavní náplní je monitorování okolí, a to je někdy nesnesitelná nuda i pro samotného robota.

Robot jménem Steve byl pověřený hlídáním v obchodním domě ale po pár dnech ho to přestalo bavit, a tak se sám v práci zabil. V obchodním komplexu byl asi metr hluboký bazének, do kterého se robot skutálel a utopil se. Jeho bezvládné tělo si vyfotilo několik kolemjdoucích a stal se tak terčem vtipů na internetu. Lidé začali na místo, kam si robot jezdil dobíjet baterie přinášet květiny a vzkazy. Nyní má obchodní komplex náhradu a tím je robot jménem Rosie. Za tragický konec Steveova života může nejspíše špatná funkce detektorů srázu. Vývojáři nyní zpracují na odstranění „sebevražedných sklonů“ robotů a vylepšení systému pro detekci.

Vice informací se můžete dočíst na https://www.elektrina.cz/bezpecnostni-robot-spachal-sebevrazdu